Do czego upoważnia patent?
Mówi się że na jachty żaglowe do 7,5 m długości i na motorówki o mocy do 10kW czyli 13,6 KM nie trzeba posiadać uprawnień. Jest konsekwencją Ustawy o żegludze śródlądowej i Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki w sprawie uprawiania turystyki wodnej gdzie są takie zapisy których jest to konsekwencją. Poniżej podaje linki do obu aktów prawnych.
Dodatkowo w Art.37a. w punkcie 4 jest zapis, że na jachtach o mocy silnika do 75kW i o długości kadłuba do 13m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15km/h nie wymaga się żadnych uprawnień.
W praktyce chodzi o tzn houseboaty. Czyli takie obiekty pływające bardziej przypominające domki niż statki. Ale wiadomo człowiek potrafi. Od jakiegoś czasu pojawiają się całkiem spore jednostki pływające które wypożyczane są z całkiem sporymi silnikami gdzie na burcie jest wielki napis – czarter bez patentu.
Ustawa z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1568) (art. 37a)
Art.37 a.1.
Prowadzenie statków przeznaczonych do uprawiania sportu lub rekreacji, zwane dalej „uprawianiem turystyki wodnej”, wymaga:
1) posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa
§ 2. 1. Dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na
jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty: …
Wielkie ale…
w DU o żegludze stoi napisane że: należy posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu żeglarstwa. Co to w praktyce znaczy? To znaczy że w przypadku kontroli nie potrzebujemy posiadać żadnego poświadczenia kompetencji. Ale jeżeli doszłoby do jakiegoś tragicznego zdarzenia, którego skutkiem byłaby rozprawa w sądzie, to sąd mógłby zarządzać sprawdzenia czy faktycznie posiadamy odpowiednią wiedze i umiejętności. Czyli wyśle nas na egzamin.
Czy zdalibyście taki egzamin „z ulicy” bez wcześniejszego kursu, tego nie wiem. Raczej wydaje mi się to dość mało prawdopodobne. Jeżeli chcecie sprawdzić to rozwiążcie przykładowy test i sami się zweryfikujcie.
Przykładowy test z wiedzy żeglarskiej / Przykładowy test z wiedzy motorowodnej
Lecz osobiście odradzał bym narażania się na taki stres. Kursy nie są drogie a od razu zwiększą się nasze możliwości tego czym będziemy mogli pływać 🙂
Na wszystkich polskich dokumentach, tzw. patentach na odwrocie jest napisane do czego dany dokument nas upoważnia i według przepisów to co jest napisane na odwrocie jest ważne w danym momencie. Więc jeśli się zmienią kiedyś znowu przepisy, a zapewniam was że tak się na pewno stanie to uprawnienia jakie wam będą przysługiwać to są te które będą napisane na odwrocie. Jeżeli biedzie wam zależało na nowych uprawnieniach przynależnych do waszego stopnia wówczas trzeba wystąpić o wydanie nowego dokumentu – obecnie 50 PLN
lista
JSM może to co MSM
Jak widzicie hierarchia i uprawnienia są prawie identyczne, różnią że tylko żaglami. Dlatego posiadając uprawnienia Jachtowego Sternika Morskiego można z automatu wystąpić o Motorowodnego sternika Morskiego, a Kapitania Jachtowego na Kapitana Motorowodnego. Wystarcz wejść na Stronę związku i wypełnić wniosek.
Zdałem egzamin co dalej
- Wchodzimy na stronę odpowiedniego związku i wypełniamy wniosek
- Polski Związek Żeglarski https://patenty.pya.org.pl
- Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego https://patenty.pzmwinw.pl/
- Wypełniony wniosek należy wydrukować oraz uiścić opłatę za wydanie dokumentu
- Po dokonaniu płatności na wniosek należy przylepić zdjęcie.
- Wniosek
- Zaświadczenie o zdanym egzaminie
- Potwierdzenie przelewu
wsadzacie w kopertę i wysyłacie albo zawozicie do:
Polski Związek Żeglarski
al. ks. J. Poniatowskiego 1.
00-691 Warszawa
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
ul. Nowogrodzka 40
00-691 Warszawa
- Jeżeli zaznaczyliście odbiór osobisty to jedziecie odebrać, a jeśli wybraliście przesyłkę to przyjdzie pocztą. Wczasach zarazy odbiór jest tylko za pomocą przesyłki.